Giełda dla początkujących. Z czym to się je?

Giełda dla początkujących.

Giełda jest tematem wielu filmów, przedmiotem wielu dyskusji i, przynajmniej od fazy niskich stóp procentowych, przed niemal każdym prywatnym inwestorem. Wielokrotnie jest reklamowana jako opłacalna, ponieważ  stanowi alternatywę dla tradycyjnych inwestycji oszczędnościowych, takich jak książeczka oszczędnościowa lub rachunek pieniężny. Nic więc dziwnego, że wśród inwestorów rośnie zainteresowanie grą na giełdzie.

Ale to nie tylko z powodu obiecującego zwrotu z inwestycji. Handel na giełdzie jest znacznie prostszy dla początkujących, niż się często zakłada. Nie musisz też martwić się o koszty: zwykle nie ma żadnych kosztów depozytu. Jeśli myślisz o zainwestowaniu pieniędzy na giełdzie po raz pierwszy, jest to temat, który powinieneś dokładnie przestudiować. Pierwszą rzeczą do zrobienia jest odpowiedź na fundamentalne pytanie: jak właściwie działa giełda?

 

 

Jak przebiega wymiana na giełdzie?

Giełda to rynek, na którym handluje się akcjami, obligacjami i towarami. Różni się od rzeczywistego rynku tym, że nie ma ustalonych ról. Zamiast tego każdy uczestnik może być kupującym i sprzedającym – to znaczy kupować papiery wartościowe w dowolnym momencie, a następnie odsprzedawać je później. W transakcjach między kupującymi a sprzedającymi pośredniczą maklerzy. Liczne regulacje i specjalne organy, które na bieżąco monitorują obrót na giełdzie, mają również zapewnić, że każda transakcja jest przetwarzana w sposób przejrzysty i rzetelny oraz jest chroniona przed oszustwami.

Większość transakcji odbywa się teraz elektronicznie. Praktycznie nie ma papierów wartościowych, które faktycznie składają się z papieru. Jeśli więc kupisz akcje, zwykle nie otrzymasz dokumentu, którego możesz dotknąć i zachować. Zamiast tego, Twoje zabezpieczenie zostanie zapisane na Twoim rachunku papierów wartościowych, a cena zakupu zostanie pobrana z Twojego konta referencyjnego.

 

Giełda dla początkujących – jak to działa?

Wielu początkujących waha się przed wejściem na giełdę – w końcu chodzi o ich własny majątek. Z jednej strony atrakcyjny zwrot, z drugiej niekończący się wybór papierów wartościowych oraz ciągłe wzrosty i spadki cen. Ale przy odpowiednim przygotowaniu wszystko jest o połowę mniej skomplikowane. Jeśli będziesz działać ostrożnie i krok po kroku, nic nie stanie na przeszkodzie, aby dokonać pierwszego zakupu. Poniższe punkty ułatwiają dostanie się na parkiet.

 

Osiągnij swój cel dzięki odpowiedniej strategii inwestycyjnej

Jedna z najważniejszych rad dla początkujących na giełdzie: bądź zrelaksowany – nawet jeśli łatwiej to powiedzieć niż zrobić. Ceny giełdowe podlegają wahaniom i trudno nie dać się ponieść emocjom, zwłaszcza na początku. Zrozumiałe jest, że obawiasz się strat w przypadku załamania cen. Albo wysoka cena kusi, by przekroczyć swój budżet do granic możliwości.

 Ale kupowanie lub sprzedawanie w panice rzadko przynosi coś pozytywnego. Zamiast tego wymyśl strategię inwestycyjną i postępuj zgodnie z nią! W ten sposób możesz uniknąć emocjonalnych decyzji, które rzadko prowadzą do pozytywnych wyników na giełdzie.

Dodatkowa wskazówka: portfel modelowy jest idealny do wypróbowania różnych strategii inwestycyjnych. Wiele banków powierniczych oferuje tego typu rachunki . Zwykle nie różnią się one swoją funkcją od prawdziwych, ale oferują możliwość handlu bez rzeczywistego inwestowania kapitału. Możesz więc spróbować niczym nie ryzykując.

 

Wejście na giełdę z akcjami pracowniczymi

Wiele firm oferuje swoim pracownikom możliwość zakupu akcji pracowniczych. Są one zazwyczaj niedrogie lub nawet całkowicie darmowe. Zwłaszcza jeśli nie masz jeszcze takiego doświadczenia, darmowe akcje są szczególnie dobre do wejścia na giełdę, ponieważ są całkowicie wolne od ryzyka. Ale akcje zdyskontowane zmniejszają również ryzyko inwestycyjne.

 

5 błędów początkujących graczy na giełdzie – unikaj ich!

Jako początkujący jesteś podatny na błędy w dowolnej dziedzinie. Jednak na giełdzie chodzi o własne pieniądze, więc oczywista, ale ważna wskazówka: staraj się unikać błędów początkujących tak bardzo, jak to możliwe. 

Błąd 1: Wiara w to, że wejście jest możliwe tylko przy dużych sumach pieniędzy: Jest to powszechne błędne przekonanie, że aby wejść na giełdę, potrzebujesz dużej kwoty. Plany oszczędnościowe są dostępne od 50 euro miesięcznie. Pamiętaj: im szybciej nauczysz się handlować i inwestować swoje pieniądze, tym dłużej mogą one dla Ciebie pracować, to znaczy mogą się rozmnażać.

Błąd 2: Inwestowanie wszystkich aktywów w papiery wartościowe: Dla tych, którzy są nowi na giełdzie, bezpieczeństwo finansowe powinno mieć pierwszeństwo przed zwrotem. Oznacza to również, że nigdy nie powinieneś inwestować wszystkich swoich aktywów na giełdzie. Łatwo jest popełniać błędy, zwłaszcza na początku, co w najgorszym przypadku może kosztować Cię bardzo dużo. Dlatego inwestuj tylko te pieniądze, bez których możesz się obejść, i zapewnij bufor finansowy, za pomocą którego możesz pokryć krótkoterminowe koszty.

Błąd 3: Inwestowanie tylko w jeden papier wartościowy: kluczem do bezpiecznej inwestycji na giełdzie jest dywersyfikacja ryzyka. Nie stawiaj na pojedyncze akcje. Nawet jeśli ufasz firmie, szanse na załamanie się ceny, a tym samym na całkowitą stratę, są dla Ciebie znacznie wyższe niż w przypadku rozłożenia budżetu na różne papiery wartościowe.

Błąd 4: Daj się zarazić niepewnością na giełdzie: nikt nie może patrzeć w przyszłość. Dlatego nikt nie może z całą pewnością przewidzieć, co stanie się jutro na giełdzie. Nie pozwól jednak, aby ta niepewność cię zaraziła. Lepiej pracować nad budowaniem pewności siebie, stale poszerzając swoją wiedzę. Ceny mogą ciągle spadać, ale zwykle znowu się podnoszą. Dlatego też na początku i przy długoterminowych inwestycjach może również pomóc nie sprawdzać stanu portfela zbyt często. Pozwoli to zaoszczędzić szoku, gdy kurs załamał się z dnia na dzień.

Błąd 5: Wierz w każdą mądrość giełdy: czy „Trend jest twoim przyjacielem” czy „Sprzedaj w maju i odejdź” – giełda jest pełna różnych mądrości. Niektóre mają swoje uzasadnienie, inne należy traktować z ostrożnością. Nie ufaj ślepo tej mądrości. Sformułuj własną opinię, na przykład informując się i wykorzystując oceny statystyczne.

Dzięki za przeczytanie naszego poradnika Giełda dla początkujących. Odwiedzaj nas częściej, aby dowiedzieć się więcej.

 

2 myśli na temat “Giełda dla początkujących. Z czym to się je?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *