Jak kupić złoto? Poradnik inwestora

Jak kupić złoto? Poradnik inwestora

W tym artykule zajmiemy się obsługą zakupu złota z perspektywy małego inwestora.

Ogólnie masz dwie możliwości kupna złota:

  • Kupowanie fizycznego złota
  • Zakup niematerialnego „księgowego złota”

Jako mały inwestor powinieneś kupować tylko fizyczne złoto, ale nie chcemy odmawiać Ci informacji o złocie książkowym.

Zakup fizycznego złota – jak kupić złoto 

Ogólnie zalecamy inwestorom detalicznym kupowanie fizycznego złota w postaci złotych monet lub sztabek złota.

Oficjalny kurs złota ustalono na jedną uncję trojańską złota (ok. 31 gramów). Złoto jest zwykle sprzedawane w dolarach amerykańskich. Aktualny kurs złota można znaleźć w internecie, jest wiele stron oferujących tego typu aktualne dane. 

W zależności od portfela i celów inwestorów, możesz chcieć kupić więcej lub mniej niż dokładnie jedną uncję złota. Na przykład możesz kupić 1 gram lub 1000 gramów złota w postaci np. sztabki.

Inną popularną formą zakupu złota są złote monety (monety inwestorów). Są one wydawane przez takie firmy mennicze, jak np. Münze Österreich AG. Istnieje wiele monet w różnych rozmiarach oraz oczywiście cenach.

Jeśli jesteś lojalnym czytelnikiem naszego bloga, prawdopodobnie wiesz, że jesteśmy krytyczni wobec zwykłych banków komercyjnych. Kupując złoto prawdopodobnie nie obejdziesz się jednak bez banku oddziału – zwykle służą one kompetentną poradą i przeważnie zajmują się zakupem monety lub sztabki bez żadnych kosztów i opłat. Jednak banki zyskują na różnicy między kursem kupna i sprzedaży, która zwykle nie jest bez znaczenia.

 

Zakup złota książkowego – jak kupić złoto

Istnieje nie tylko fizyczne złoto, ale wiele produktów ze złota – tak zwane „złoto książkowe”. Z reguły produkty te są powiązane z ceną złota bezpośrednio lub za pomocą dźwigni.

Istnieje również możliwość inwestowania w kopalnie złota lub ich akcje. Możliwe są tutaj duże wygrane i przegrane, ponieważ mamy tutaj do czynienia z dużą dźwignią.

Przykład zasobów wydobywczych złota

Koszt produkcji XYZ-Mine AG wynosi 500 USD za sztukę złota. Przy cenie złota 1500 USD XYZ-Mine AG osiąga zysk brutto w wysokości 1000 USD na jednostkę (np. Uncję). Chociaż koszty produkcji pozostają mniej więcej takie same, przychód jednostkowy jest niezwykle zmienny – ponieważ bezpośrednio wpływa na niego cena złota. Niewielka zmiana ceny złota ma zatem znaczący wpływ na zysk przedsiębiorstwa, a tym samym również na cenę akcji.

Oprócz tych opcji istnieje duża liczba certyfikatów złota, obligacji w złocie i funduszy złota. Każdy, kto zarządza dużymi pieniędzmi z pewnością nie kupi tysięcy złotych monet czy sztabek, a raczej przestawi się na „papierowe złoto” – choć nie jest to wskazane dla małych inwestorów.

Ponadto inwestowanie w fizyczne złoto ma tę przewagę nad „papierowym złotem”, że duże aktywa można uczynić mobilnymi stosunkowo szybko w bardzo krótkim czasie – co nie jest bez znaczenia, zwłaszcza w czasach kryzysu! Teraz już wiesz jak kupić złoto i zacząć oszczędzać w ten sposób! Do usłyszenia!Jak kupić złoto? Poradnik inwestora