Jak oszczędzać więcej – 10 porad

Jak oszczędzać więcej – 10 porad

W większości przypadków masz ich mniej, niż byś chciał, a kiedy to nastąpi, szczęście minie szybciej, niż myślałeś: nie mówimy o stosunkach seksualnym, ale o pieniądzach. Jest podobno kilka osób, które są w tym dobre i nie mają w ogóle problemów z oszczędzaniem lub po prostu rozsądnym i przede wszystkim nie przesadnym wydaniem pieniędzy w życiu codziennym. Jeśli wpisałeś w Google „jak oszczędzać więcej” to trafiłeś idealnie. 

Większość ludzi jednak trzyma się powiedzenia Karla Lagerfelda „Trzeba wyrzucić pieniądze przez okno, żeby wróciły do drzwi” i od tamtej pory na próżno stoi przed szeroko otwartymi drzwiami i czeka… Problem w tym, że nic nie przychodzi. Oszczędzanie jest cholernie trudne dlatego też zebraliśmy dla Ciebie 10 niezwykłych, praktycznych i sprawdzonych wskazówek dotyczących oszczędzania. 

 

Zapłać kartą zamiast gotówką

Dobrze przeczytałeś. Przez lata wmawiano nam, że ktokolwiek płaci gotówką, ma lepsze „wyczucie” pieniędzy (co to właściwie znaczy?) I dlatego wydaje mniej. Ale moja teoria i doświadczenie jest takie, że wydajesz nawet więcej pieniędzy, gdy masz twardą gotówkę w kieszeni. Tu szybka kawa, tam magazyn i pieniądze wydane. Z drugiej strony, jeśli codziennie zaglądasz do ziewającego pustego portfela, znowu zdajesz sobie sprawę, że jesteś spłukany i unikasz niepotrzebnych zakupów pomiędzy nimi. Pamiętaj, że używaj tylko kart debetowych. Karty kredytowe to finansowa śmierć w Twojej kieszeni!

 

Zarządzaj uzależnieniem od kawy

Większość z nas nie może nic zrobić bez kawy. Na szczęście wiele można zaoszczędzić i poprawić, jeśli chodzi o uzależnienie od kofeiny, sprowadza się to tylko do małej restrukturyzacji i planowania. Przede wszystkim oznacza to: zawsze weź ze sobą kawę we własnym kubku, gdy jesteś poza domem i uzupełnij ją w kawiarni – zwykle jest zniżka na zaoszczędzone śmieci. Kupowanie dobrych, świeżych ziaren zamiast poszukiwania tanich towarów w paczkach ma również tę zaletę: świeższy, aromatyczny surowiec oznacza, że zużywa się go mniej. 

 

Pij wodę z kranu zamiast wody butelkowanej

Woda z kranu jest najbardziej rygorystycznie kontrolowaną żywnością i często jest lepsza jakościowo niż nieświeża woda w plastikowych butelkach. W cenie możesz zafundować sobie plasterek cytryny w szklance, aby poprawić smak.

Idź, aby oddać krew

Ostateczna sztuczka oszczędnościowa z czasów studenckich nadal działa: kiedy wyciągniesz rękę, wypuścisz kilka litrów krwi, zostaniesz nagrodzony darmowym posiłkiem i innymi bonusami.

 

Nałóż krem do rąk na twarz

Każdy, kto jest obdarzony nieskomplikowaną skórą twarzy, i tak nie musi wydawać dużych pieniędzy na kosmetyki. Nadal możesz trochę zaoszczędzić: kremy do rąk są często tańsze niż specjalne do twarzy – mimo że składniki są zwykle prawie lub całkowicie identyczne, a często oferowana jest nawet większa zawartość.

 

Kupuj produkty męskie jako kobieta

Nie tylko kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni, nie, produkty zaprojektowane specjalnie dla kobiet też kosztują jeszcze więcej, nawet 200 (!) procent – to skandalicznie głupie zjawisko nazwano „różowym podatkiem”. Dlatego zwracaj szczególną uwagę na produkty drogeryjne i korzystaj z wariantu „dla mężczyzn” – z maszynkami do golenia i pianką można dużo zaoszczędzić.

 

Przygotuj plan posiłków na tydzień

Brzmi nudno, jak dorosły, ale gotowanie się i zabieranie ze sobą jedzenia do biura lub na uniwersytet to najtańsza alternatywa na dłuższą metę. Aby uniknąć marnowania jedzenia, najlepiej przygotować plan posiłków, zrobić odpowiednie zakupy i gotować przez tydzień.

 

Udostępnij znajomym konta Netflix i Spotify

Nadal nie jest powszechne, że zarówno Netflix, jak i Spotify mogą korzystać z kont kilku osób jednocześnie. Taryfa rodzinna w Spotify to 15 euro za maksymalnie 6 osób, czyli 2,50 euro za osobę. Z Netflix-a nawet 5 osób może oglądać seriale, z miesięczną opłatą w wysokości 8 dolarów, co daje około 1,43 dolara na osobę. Jedyny haczyk: oszczędzasz pieniądze, ale niestety Twoi ulubieni artyści nie zarabiają zbyt wiele.

 

Korzystaj z roweru zamiast pociągów, taksówek lub samochodów

Rower jest oczywiście pojazdem z wyboru, jeśli chodzi o oszczędzanie. Czasami okazuje się to dość niepraktyczne, na przykład przy złej pogodzie i bardzo dużych dystansach, ale w wielu przypadkach to właśnie rower może pozwolić nam zaoszczędzić pieniądze i poprawić stan naszego zdrowia.

Pij wódkę zamiast dżinu z tonikiem

Mogę tylko głosić to w kółko: Wódka może być nudnym, nijakim i najbardziej mało kreatywnym napojem na świecie, ale niezawodnie upija, pozwala jednocześnie spożywać gumę do żucia i jeśli zrobisz to dobrze, jest niesamowicie tania. Jak to zrobić dobrze? Kup wodę, kup wódkę, poproś o cytrynę, wymieszaj, gotowe. Na następną rundę wystarczy kupić shota i uzupełnić wodę w klubowej łazience – cytryna i tak nie ma znaczenia. Koszt jednego drinka: maksymalnie 5 euro.

Teraz już jesteś mądrzejszy i wiesz jak oszczędzaj więcej!

 

One thought on “Jak oszczędzać więcej – 10 porad

Komentarze są wyłączone.