Jak skutecznie i zgodnie z prawem trwale usunąć dane z urządzenia?

Profesjonalne usuwanie danych z dysku komputera to wbrew pozorom niezwykle ważna czynność szczególnie wśród firm. Z tego powodu warto przykuć do tego szczególną uwagę i powierzyć te czynności zaufanym podmiotom.

Po co właściwie usuwać dane?

Niszczenie danych zazwyczaj odbywa się, kiedy do firmy trafia nowy sprzęt. Urządzenia, które zostają wymieniane, wciąż zawierają w sobie wrażliwe dane i ważne informacje, które dla konkurencji mogą być naprawdę przydatne. Co więcej, nośniki danych powinny być skutecznie niszczone również ze względu na wymagania prawne. Podjęcie się tych czynności z pewnością wpłynie na dobry wizerunek i zaufanie firmy. Zaniechanie zaś tego działania może nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji, takich jak:

  • problemy prawne,
  • straty finansowe,
  • nadszarpnięcie zaufania firmy,
  • utrata klientów,
  • pomoc konkurencji.

Rodzaje niszczenia danych wrażliwych z nośników

Obecnie wyróżnia się dwie główne metody tego typu postępowania.

  • Niszczenie za pomocą specjalnego oprogramowania, które uniemożliwia odtworzenie konkretnych danych. Odbywa się to poprzez wielokrotne nadpisywanie danych na nośniku przypadkowymi wartościami. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość dalszego korzystania z urządzenia, co za tym idzie jego odsprzedaży.
  • Niszczenie fizyczne polegające na zniszczeniu nośników za pomocą niszczarek, aby nie nadawały się one do dalszego użytkowania. W tym przypadku gwarancja całkowitego zniknięcia danych jest 100%, jednak sam dysk z pewnością nie nada się do ponownego użycia.

Kto wykonuje takie usługi?

Sam proces oczywiście można przeprowadzić indywidualnie jednak może to być dość ryzykowne wyjście. Osoba, która podejmie się takiego działania, musi bardzo dobrze znać obecne prawo, aby wiedzieć, jak to konkretnie zrobić. To właśnie dlatego czynność, jaką jest niszczenie danych, powierza się wyspecjalizowanym w tej dziedzinie firmom. Dzięki temu ma się pewność, że wszystko dobywa się zgodnie z prawem, pod ścisłą kontrolą odpowiedzialnych za to jednostek oraz z myślą o środowisku. Firmy takie charakteryzują się zespołem złożonym z samych specjalistów, najnowocześniejszymi technologiami oraz zaawansowanym oprogramowaniem. Procedury, jakich należy przestrzegać podczas całego procesu usuwania danych to między innymi:

  • procedury RODO,
  • polityka informacyjna,
  • gwarancja poufności/NDA.

Każdy etap dokumentowany jest szczegółowymi raportami. Jak więc widać, pozornie proste niszczenie danych wcale nie jest takie oczywiste, a działając na własną rękę, można sobie bardziej zaszkodzić niż skorzystać. Z tego względu warto zwrócić się o pomoc do specjalistów, którzy z chęcią Ci pomogą. Jeśli szukasz usług niszczenia danych, zajrzyj na stronę selkea.pl