Jestem kierowcą Uber, czy muszę posiadać kasę fiskalną?

Jestem kierowcą Uber, czy muszę posiadać kasę fiskalną?

Wszyscy kierowcy, którzy mogliby być autorami pytania znajdującego się w tytule artykułu, doskonale wiedzą co to jest Uber. Jednak dla dopełnienia formalności, powiedzmy sobie, że Uber to amerykańskie przedsiębiorstwo, które stworzyło aplikację mobilną Uber. Służy ona do zamawiania usług transportu samochodowego. Pierwszym krokiem jest jej instalacja na telefonie oraz założenie konta. Kolejnym możliwość zamówienia przejazdu poprzez zaznaczenie na mapie miejsca odbioru oraz wyznaczenie miejsca docelowego. System automatycznie kalkuluje czas potrzebny kierowcy na pojawienie się w wybranym miejscu oraz koszty przejazdu. Tak w skrócie można odpowiedzieć sobie na pytanie, co to jest Uber i jak wygląda korzystanie z usług od strony Klienta. Jednak nie to jest tematem naszych rozważań. W tym artykule chcemy skupić się na kierowcach Uber oraz tym czy prawnie zobligowani są do posiadania kasy fiskalnej.

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej w Uber

Tajemnicą nie jest, że kierowcy, którzy nawiązali współpracę z firmą Uber, zobligowani są do zarejestrowania działalności gospodarczej. Jest to bowiem działanie ciągłe, zorganizowane a co najważniejsze, prowadzone w celach stricte zarobkowych. Wszystkie konsekwencje z ewentualnym niedopełnieniem obowiązków i formalności ponosi kierowca. Zgodnie z umową zawartą z firmą Uber. I to w jego interesie leży prawidłowa rejestracja firmy oraz zastosowanie się do obowiązujących przepisów. Jednym z drażliwych tematów jest właśnie posiadanie kasy fiskalnej. Wśród kierowców Uber panowała opinia, że przyjmując płatność wyłącznie bezgotówkową, zwolnieniu oni są z posiadania kasy fiskalnej. Jednak z drugiej strony przewóz osób pasażerskich w samochodowej komunikacji podlega bezwzględnemu obowiązkowi ewidencjonowania usług na kasie fiskalnej. Potwierdzają to m.in. biura rachunkowe zapytane w tym temacie.

Biuro podatkowe Lublin – czy przyda się kierowcom pomoc?

Za brak wystawionego paragonu fiskalnego odpowiada kierowca Ubera. A warto mieć na uwadze, że każdy przejazd należy udokumentować, co z pewnością zajmuje mnóstwo czasu. Gdzie go znaleźć? Biura rachunkowe InPLUS w Lublinie oferują profesjonalną usługę pracowników wspomnianej branży. Z pewnością uwolni to kierowcę od nadmiaru obowiązków oraz konieczności „zabierania pracy do domu”. Każdy przecież chce mieć wolne i każdy chce odpocząć od obowiązków.

Wirtualna kasa fiskalna – ułatwienie dla kierowców

Zadaniem kasy fiskalnej jest rejestracja sprzedaży oraz potwierdzenie wykonania usługi na rzecz Klienta. Jednym z głównych problemów, jaki występował z używaniem kas rejestrujących w samochodach Uber była integracja kasy z aplikacjami pośredników. Problem jednak rozwiązał się dzięki wprowadzonym do ustawy o transporcie drogowym poprawkom. O jakie poprawki chodzi? Takie, które umożliwiły wprowadzenie rozwiązania, jakim jest kasa wirtualna. Pozwala ona na generowanie paragonu w formie elektronicznej, który przesyłany jest na adres e-mail Klienta. Ewentualnie drukowany za pomocą innego urządzenia. Zarejestrowane transakcje trafiają do Centralnego Repozytorium Kas. W zależności od branży kas wirtualnych można używać od 1 czerwca lub od 1 lipca 2020 roku. Problemem do niedawna było jednak to, że na rynku nie było ani jednej aplikacji, która stworzona w pełni dostosowana byłaby do tego rodzaju rejestrowania sprzedaży. Kasa wirtualna Ubera zatwierdzona została 28 grudnia 2020 roku i powstała we współpracy z firmą Elzab. Na rynku znaleźć można dwie wersje tego rodzaju kas. Różnica jest w systemie, na którym należy ją zainstalować. Elzab kW1 przeznaczona jest do zainstalowania na komputerach i laptopach z systemem Windows. Z kolei Elzab kWa przeznaczona jest na urządzenia z systemem Android. Biuro księgowe w Lublinie często otrzymywało od swoich Klientów pytanie dotyczące zwrotu kosztów pokrycia wirtualnej kasy fiskalnej. Niestety w tym wypadku taka procedura nie ma miejsca. Kierowca we własnym zakresie musi pokryć jej koszt.

Podsumowanie

Zbierając w całość wszystkie informacje – tak, kierowca Ubera zobligowany jest prawnie do posiadania kasy fiskalnej. A wszystkie niedopatrzenia związane zarówno z tą kwestią, jak i innymi wymogami prawnymi skutkują konsekwencjami, które sam ponosi. Biura podatkowe InPLUS w Lublinie oferują najwyższy standard usług i zdejmują z kierowców ciężar, jakim jest prowadzenie dokumentacji firmy. Znacznie korzystniej jest, gdy można skupić się na pracy, zamiast na wypełnianiu dokumentów i kontaktem z urzędami. Warto w takiej sytuacji powierzyć to specjalistom z InPLUS: https://www.inplus.lublin.pl/.