Kiedy warto rozważyć oddłużanie?
Łatwowierność, lekkomyślność oraz niegospodarność to główne cechy wykorzystywane przez firmy pożyczkowe. Wizja szybkiego zastrzyku gotówki zachęca do skorzystania z usług pomimo wysokiego oprocentowania. Pieniądze wydaje się szybko, a wraz z nimi ucieka szansa na zabezpieczenie budżetu. Kiedy powinna zapalić się lampka ostrzegawcza, aby nie było za późno?
Spis Treści
Nieproporcjonalnie wysokie chwilówki
Firmy pożyczkowe kuszą zerową prowizją, możliwością odroczenia spłaty oraz wysokimi kwotami. Czy to rozsądne, aby oferować komuś np. 2000 zł na okres 30 dni, gdy zarabia 2500 zł netto? Odpowiedź na to pytanie nie jest trudna, ale takie pożyczki są weryfikowane pozytywnie. Konsument w efekcie nabywa problem, któremu zapobiec może oddłużanie.
Tematyka finansów, zawiłość umów oraz możliwości wyjścia z sytuacji nakłaniają do sięgnięcia po pomoc. Niestety wiele osób szuka jej w mało sprawdzonych źródłach. Informacje o upadłości konsumenckiej pozwalają na uwierzenie w swoją szczęśliwą kartę. Do momentu refleksji, w której okazuje się, że to rozwiązanie ani łatwe, ani likwidujące w zupełności problem. Do tego wszystkiego wymaga sądowego wniosku.
Po nitce do kłębka
Oddłużanie zaczyna się od zebrania umów, przeanalizowania możliwości oraz oszacowania rzeczywistego długu. Zdrowy rozsądek i chłodną głowę zachować ciężko. Nie pomagają w tym nękający windykatorzy. Ich techniki są dalekie od zgodności z prawem, ale bywają skuteczne. Mają na celu złamanie dłużnika i nakłonienie do spłaty zobowiązania, nawet na skrajnie niekorzystnych warunkach.
Spokój psychiczny może zapewnić pomoc prawników, którzy często świadczą usługi antywindykacyjne. Fachowcy znają temat od podszewki i doskonale rozumieją mechanizmy funkcjonowania pożyczek. Pod żadnym pozorem nie powinno się kumulować długu w celu złapania oddechu. Zamienianie chwilówek na pożyczki ratalne nie przyniesie żadnego skutku poza zwiększeniem kwoty do spłaty. Tego typu zobowiązania potrafią mieć ponad dwukrotne „przebicie”.
Czy nie jest za późno na oddłużanie?
Proces wymaga od zadłużonego przede wszystkim chęci zmiany. Wstępne rozpoznanie na szczęście można wykonać bezpłatnie, np. na dedykowanej stronie internetowej. Kancelaria Eurolege udostępniła specjalne forum dla zadłużonych. To miejsce, w którym można założyć swój temat i zadać fachowcom konkretne pytania.
Korzyści przyniesie również samo przeglądanie zawartości w miejscu, w którym wątki zakładają osoby o podobnej sytuacji. Oddłużanie jest możliwe do wykonania nawet w skrajnie trudnych przypadkach. Ścieżka do wyjścia z długów zależy jednak od szybkości zgłoszenia po pomoc, skali problemu oraz możliwości finansowych.