Na czym polega indywidualny tok studiów?

Okres studiów to bez wątpienia najpiękniejszy czas młodości. To właśnie wtedy stawiamy pierwsze kroki w kierunku swojej niezależności, a także w kierunku wejścia na rynek pracy. Okazuje się, że ciężka praca zawsze popłaca, a najbardziej pracowici studenci zyskują szansę na to, by przejść na indywidualny tok studiów. Dla wielu z nich jest to spełnienie najskrytszych marzeń, jednak takie marzenie nie jest proste do zrealizowania. Tak więc na czym polega indywidualny tok studiów?

Indywidualny tok studiów- czym on jest?

Indywidualny tok studiów- jak zostało to już wspomniane- jest spełnieniem marzeń większości studentów. Na czym on dokładnie polega? Otóż jest to nic innego jak dość specyficzna forma studiowania, która po prostu nie wymaga od studenta tego, by przychodził na zajęcia razem z resztą grupy. Indywidualny tok studiów daje możliwość tego, by student samodzielnie ustanowił swój plan lekcji, który mu odpowiada, oczywiście w porozumieniu z wykładowcami. Można śmiało powiedzieć, że jest to znakomita opcja dla studentów, którzy już na samym początku zdają sobie sprawę z tego, co chcą osiągnąć i w czym chcą się specjalizować. Warto jednak wiedzieć, że często studenci wykorzystują indywidualny tok studiów wraz ze zdobywaniem praktyki w danym zawodzie. Wobec tego po ukończeniu kształcenia mają oni wszystko, co potrzebne jest do rozpoczęcia kariery na rynku pracy. Niemniej jednak student, który chce postarać się o rozpoczęcie indywidualnego toku studiów, musi zgłosić się do opiekuna, który ma co najmniej stopień doktora, gdyż to on będzie sprawował nad nim opiekę i zapewni mu kształcenie na wysokim poziomie. To właśnie opiekun może (choć nie zawsze musi) zatwierdzić plan studenta na dany semestr, a także służyć mu pomocą przy wyborze fakultetów.

Indywidualny tok studiów- dla kogo jest on przeznaczony?

Indywidualny tok studiów niestety nie jest w zasięgu każdego ze studentów. Śmiało można powiedzieć, że to udogodnienie zostało przeznaczone dla najlepszych z najlepszych. By student mógł postarać się o indywidualny tok studiów musi wylegitymować się średnią co najmniej na poziomie 4,5. Co więcej studenci powinni ukończyć pierwszy rok studiów w tradycyjnym schemacie, czyli pojawiają się na uczelni w dzień zajęć. Dodatkowo ogromnym ułatwieniem w przyjęciu do tego programu są również udokumentowane osiągnięcia studenta, którymi może pochwalić się w działalności poza uczelnią. Warto więc do wniosku o indywidualny tok studiów dołączyć wszystko to, co może w jakimś stopniu wpłynąć na decyzję dziekana i przechylić ją na korzyść studenta. Co więcej, uczniowie ubiegający się o możliwość samodzielnej organizacji toku studiów powinni do składanego wniosku dołączyć również wstępny plan studiów, a także projekt programu kształcenia. Wniosek należy oczywiście skonsultować z opiekunem i uzyskać jego wstępną zgodę. Warto pamiętać, że wniosek o indywidualny tok studiów ma charakter odnawialny, co w praktyce oznacza, że student musi taki wniosek składać co roku, najlepiej 2 tygodnie przed rozpoczęciem semestru.