Przelew z Wielkiej Brytanii do Polski a Brexit – co się zmieniło?

W Wielkiej Brytanii przebywają obecnie setki tysięcy Polaków. Dlatego kwestia wysyłki pieniędzy z Polski do Anglii, jak również odwrotnie – z Anglii do Polski jest poruszana niezwykle często. W związku z wyjściem z Unii Europejskiej Wielkiej Brytanii i zakończeniem tak zwanego okresu przejściowego z początkiem tego roku w życie weszło wiele istotnych zmian – nie tylko w sposobie przewozu towarów, czy systemie imigracyjnym. Zmiany dotknęły także cały system bankowy, a więc i systemy płatnicze. Co to właściwie oznacza? Jak zrobić przelew z UK do Polski po wspomnianych modyfikacjach?


Przelew na konto angielskie – transakcja pozaunijna


Niczym zaskakującym jest fakt, iż Unia Europejska tworzy jeden wspólny rynek płatności. Wynika to z przyjętych przepisów, dotyczącym zasad realizacji rozliczeń. Za główny akt prawny należy uznać tutaj Dyrektywę o usługach płatniczych.


Od 1 stycznia bieżącego roku przepisy te nie będą znajdowały zastosowania w przypadku przelewów z Wielkiej Brytanii do Polski i odwrotnie. Z oczywistych względów wysyłki czy to w funtach, czy w polskich złotówkach, przeznaczone dla beneficjentów z rachunkami w bankach w Anglii, będą od tej pory regulowane na podstawie przepisów dotyczących transakcji pozaunijnych.


Najważniejsza zmiana – CENA


Zmianą rzucającą się na pierwszy rzut oka jest przede wszystkim koszt przelewów. Przesyłając środki należy liczyć się ze znacznie większymi opłatami niż przed brexitem. Nic w tym zaskakującego – w końcu Wielka Brytania nie jest już krajem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Brytyjskie banki są więc zobligowane do dostosowania wszystkich kwestii do prawa i wymogów unijnych. A to wiąże się z opłatami – które przerzucone zostały na barki klientów.


Wielka Brytania w dalszym ciągu uznawana jest za część obszaru SEPA, tak więc Polacy mogą przelewać pieniądze do ANGLII W RAMACH Jednolitego Obszaru Płatności w walucie euro. Pojawia się tu jednak problem podwójnego przewalutowania. Co to oznacza w praktyce? W zasadzie to samo – większe koszty.
Co więcej przelewy z Unii Europejskiej (a więc i Polski) do banków w Wielkiej Brytanii zawierać muszą oprócz unikalnego identyfikatora transakcji, czy informacji o numerze rachunku płatnika, również nazwę płatnika, numer jego dowodu osobistego oraz adres, a także datę i miejsce urodzenia klienta oraz jego numer identyfikacyjny.


Jak zatem zrobić przelew na konto angielskie?


Po brexicie szczególnie kuszącą propozycją dla każdego klienta jest skorzystanie z opcji alternatywnych. Z pomocą przychodzą wyspecjalizowane firmy internetowe, które pozwalają na wykonywanie tanich, szybkich, a przede wszystkich bezpiecznych transakcji. Właśnie taką firmą jest Klik-24. To najlepsza opcja na ominięcie wysokich prowizji, pobieranych przez banki.


Klik-24 oferuje możliwość bezpłatnego przelewu z Wielkiej Brytanii do Polski. Usługa wówczas nie przekracza dwóch dni roboczych. Ale to nie jedyna możliwość. Przy wybraniu opcji płatnego przelewu dostępne są znacznie szybsze formy płatności. Firma elastycznie dostosowuje się więc do potrzeb swoich klientów. Zapewnia doskonały kurs wymiany walut oraz opłaty niższe nawet o 90 procent w porównaniu do banków.
Jeśli zaś chodzi o stałość opłat – tutaj kolejny plus, bowiem są one niezmienne niezależnie od przelewanej kwoty – w odróżnieniu od banków. Wystarczy jedynie zarejestrować się na stronie oraz wypełnić formularz przelewu – resztą nie trzeba się martwić. Tym zajmą się profesjonaliści.